Λίστα αντικειμένων
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
Το plateau εντάσσεται στην συλλογή «Dressed in wood» σχεδιασμένη από τον Marcel Wanders για τον οίκο Alessi. Το ξύλο οξιάς με τα χαρακτηριστικά «νερά» και τους ρόζους κάνουν κάθε κομμάτι μοναδικό.
Η σειρά αποτελείται από στενόμακρα plateau και δίσκους – δυο μεγέθη στο καθένα – ένα στρογγυλό plateau τυριών, μια πιατέλα σε πόδι και ένα σκέπασμα από διάφανη θερμοπλαστική ρητίνη με ξύλινη λαβή. Το σκέπασμα εφαρμόζει στο plateau τυριών η στην πιατέλα με το πόδι. Η συλλογή «Dressed in wood» κατασκευάζεται από τεχνίτες στην κοιλάδα Strona, περιοχή με μακρά παράδοση στην ξυλουργία που χρονολογείται από τον 16ο αιώνα. Η κοιλάδα καταλήγει στην λίμνη Orta όπου είναι και η έδρα του οίκου Alessi.
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)
![](/cache/files/2924705938d03ed8e32788f1d4aa6612497821fd.png)